Omaha Holdem Poker to jeden z najpopularniejszych odmian tej karcianej gry. Można powiedzieć, że dorównuje swoją sławą odmianie Texas Holdem, która to od wielu lat króluje zarówno na amatorskich jak i turniejowych stołach. Na czym polega Omaha Poker i czym się różni od „normalnej” wersji. Poker Omaha Holdem stanowi świetne urozmaicenie dla graczy, którzy są już zmęczeni monotonia Texas Holdem. Gra ta nie wprowadza żadnych radykalnych zmian, ale dzięki zastosowaniu większej ilości kart odświeża i wzbogaca rywalizację o nowe emocje. 

poker holdem czy omaha holdem
Jak grać w poker omaha holdem? Jakie są zasady gry?

Różnice między Texas Holdem, a Omaha Holdem

Zarówno Texas Holdem jak i poker Omaha Holdem polegają w dużej mierze na kartach znajdujących się na stole, z których pomocą budujemy swój układ. W przeciwieństwie do odmiany Texas, w Omaha każdy z graczy otrzymuje nie dwie, a cztery karty, które należą tylko do niego. Liczba kart na stole pozostaje niezmienna (5). W przypadku wersji Omaha gracz do stworzenia układu musi użyć dokładnie trzech kart wspólnych i dwóch kart na ręce. Nie ma innej możliwości. 

Wszystkie inne zasady, tj. hierarchia kart, możliwe do podjęcia przez graczy decyzje itp. pozostają takie same.

Rodzaje gier Omaha Holdem

Wyróżniamy trzy najbardziej popularne rodzaje tej gry:

  • Pot Limit Omaha – Najczęściej grana odmiana Omaha, polegająca na tym, że pojedynczy zakład gracza nie może przekroczyć aktualnej wysokości puli.
  • No Limit Omaha – Brak jakichkolwiek limitów w grze. Gracze są ograniczani tylko przez posiadaną przez siebie liczbę żetonów
  • Fixed Limit Omaha – Wysokość zakładów jest z góry ustalona
legalny bukmacher betfan
Bukmacher Betfan – Kod promocyjny na bonus bez ryzyka

Jak grać w Omaha Holdem?

Po zapłaceniu zakładów w ciemno przez dwóch pierwszych graczy (gracz płacący małą ciemną stawkę wybierany jest losowo, gracz płacący dużą ciemną stawkę to osoba siedząca po jego lewej stronie), każda osoba przy stole otrzymuje cztery zakryte karty. 

Przed flopem

Po obejrzeniu swoich kart każdy gracz ma możliwość sprawdzenia dużej ciemnej lub jej przebicia. Licytacja rozpoczyna się od osoby siedzącej na lewo od gracz, który wpłacił dużą ciemną. Każdy z graczy może teraz spasować, sprawdzić lub przebić, w zależności od sytuacji na stole i tego co wcześniej zrobiły inne osoby. Licytacja toczy się do momentu aż wszyscy gracze wyrównają swoje zakłady lub spasują. 

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
efortuna.plFreebet 20 PLNKod: BETONLINE
betfan.pl100 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Warto nadmienić, że struktura obstawiania może różnić się w zależności od tego, z jakim wariantem gry mamy do czynienia. 

Flop

Bezpośrednio po zakończeniu pierwszej rundy licytacji, na stół wykłada się tzw. „flop”, czyli trzy karty wspólne, z których każdy pozostający przy stole gracz może skorzystać, celem ułożenia jak najlepszego układu. Licytację rozpoczyna pierwsza osoba siedząca na lewo od rozdającego. Rozgrywka trwa do momentu aż wszyscy gracze wyrównają stawki lub spasują.

Turn

Po zakończeniu licytacji na flopie, na stół wykładana jest kolejna karta. Po raz kolejny grę rozpoczyna osoba siedząca po rozdającym i odbywa się kolejna tura licytacji.

River

Po zakończeniu licytacji w turnie, na stół wykłada się kolejną, ostatnią już kartę. Następuje kolejna runda licytacji.

nowy bonus w betclic cashback 550
Legalny bukmacher Betclic – Kod promocyjny na bonus

Wykrycie kart

Jeśli po zakończeniu ostatniej licytacji w grze dalej pozostają co najmniej dwie osoby, ostatni z graczy, który postawił lub przebił stawkę wykłada na stół swoje karty. Jeśli w ostatniej fazie nie dokonano żadnych zakładów, jako pierwszy karty pokazuje gracz znajdujący się za rozdającym.

Rozdanie wygrywa osoba, która posiada najlepszy układ składający się z trzech kart ze stołu i dwóch na ręce. Jeśli pojawią się dwa dokładnie takie same układy, pula dzielona jest po równo między posiadaczy tych samych kart. 

Po rozdaniu puli rozpoczyna się kolejne rozdanie. Żetony osób zagrywających stawki w ciemno przechodzą na kolejnego gracza zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Stawkowanie w różnych odmianach gry Omaha Holdem

Stawkowanie w różnych odmianach gry nie jest identyczne. Jeśli chcemy wiedzieć co będzie działo się na stole w trybie gry, do którego dołączyliśmy, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi jej zasadami.

Pot Limit Omaha

W każdej grze opartej na zasadach Pot Limit minimalny zakład ma wysokość dużej ciemnej, maksymalny jest natomiast ograniczony do aktualnego rozmiaru puli.

Przebicie nie może być mniejsze niż zakład lub przebicie w tej samej turze. W przypadku, gdy jeden z graczy postawi 10, drugi musi przebić o co najmniej równowartość tej stawki.

Darmowe 29 PLN bez depozytu w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Maksymalny zakład zależy natomiast od wielkości puli, która jest sumą wszystkich dotychczas zagranych żetonów oraz kwoty, którą trzeba zagrać, by móc sprawdzić. 

W grze Pot Limit nie obowiązują nas natomiast ograniczenia dotyczące ilości zakładów w jednej turze licytacji.

No Limit Omaha

Jak sama nazwa wskazuje, w tej odmianie gry nie musimy borykać się praktycznie z żadnymi ograniczeniami dotyczącymi maksymalnej stawki. Każdy z graczy może obstawić tyle żetonów ile aktualnie posiada. 

Minimalna stawka nie może być niższa od wartości poprzedniego zakładu lub przebicia w tej samej rundzie licytacji. 

Fixed Limit Omaha

Gra ta posiada największe ograniczenia ze wszystkich odmian pokera Omaha Hold`Em. Wysokość zakładów jest z góry ustalona. Przed pierwszym wyłożeniem kart i w licytacji bezpośrednio po niej następującej wszystkie zakłady i przebicia mają wysokość dużej ciemnej. W kolejnych licytacjach zakłady ulegają podwojeniu. 

W tej odmianie pokera Omaha Hold`Em każdy z graczy może wykonać maksymalnie cztery ruchy. Są to; postawienie zakładu, przebicie, drugie przebicie i ostatnie przebicie

Omaha Hi/Lo

Istnieje także jeszcze jedna odmiana pokera Omaha Hold`Em, ale nie jest ona oficjalną turniejową wersją. Wiele osób uwielbia jednak to urozmaicenie. W tej wersji gry pula nagród dzielona jest pomiędzy posiadaczy najwyższego i najmniejszego układu, co umożliwia zastosowanie różnych ciekawych taktyk, które w normalnej grze nie miałyby prawa bytu.

Omaha Holdem Poker

Nie da się ukryć, że ta odmiana pokera wprowadza duże urozmaicenie na stół. Jeśli ktoś czuje się więc znudzony zwykłą odmianą Texas Holdem powinien jak najszybciej spróbować Omaha. Nie trzeba jej się długo uczyć, gdyż podstawowe zasady są takie same, a rozgrywka daje nieporównywalnie więcej satysfakcji.

_______________
Udział w nielegalnych grach hazardowych jakim jest gra w kasynie internetowym jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny tylko dla osób pełnoletnich.