Funkcja cash-out obecna jest już praktycznie u każdego legalnego bukmachera w Polsce. Nic dziwnego, gdyż opcja ta jest już standardem dla każdej szanującej się spółki. Na jakiej zasadzie działa to rozwiązanie i czy warto z niego korzystać? Zdania na ten temat są podzielone. Dzisiaj przyjrzymy się wszystkim plusom i minusom tego rozwiązania, a także przyjrzymy się temu, czy warto zdecydować się na wciśnięcie tego magicznego przycisku.

Jak działa funkcja Cash-out u bukmacherów
Wyobraźmy sobie sytuację, w której postawiliśmy kupon akumulowany i wszystkie mecze, oprócz ostatniego, zakończyły się sukcesem. Funkcja cash-out pozwala nam na wycofanie tego kuponu zanim zostanie on rozstrzygnięty. Wycofywać możemy wszystkie zakłady, zarówno te wielokrotne jak i pojedyncze, zagrane trakcie meczu jak i przed jego rozpoczęciem. Jedynym wymogiem jest to, że dany mecz musi być w tym momencie dostępny do obstawiania i nie może być rozliczony jako przegrany.
W przypadku zakładów live nie możemy zamknąć kuponu także w momencie, gdy drużyna, którą obstawiliśmy, przegrywa. Wygrana musi być także większa niż stawka zakładu. Wymóg ten obowiązuje u polskich legalnych bukmacherów, gdyż został wprowadzony przez nowelizację ustawy o grach hazardowych i nie można go w żaden sposób ominąć.
Czy Cash-out się opłaca?
Funkcja Cash-out opiera się na bardzo fajnych założeniach. Z opłacalnością jest już nieco gorzej. Wszystko zależy od sytuacji, w której jesteśmy. Nie da się ukryć, że funkcja cash-out jest opłacalna przede wszystkim dla bukmacherów. Wszystko przez to, że mają oni okazję nałożyć na gracza drugą marżę, która jest w dodatku znacznie wyższa niż ta, z którą spotkamy się w trakcie obstawiania zakładu. Marża pobierana przez bukmachera przy okazji opcji cash-out to około 5-10%.
Na pytanie o opłacalność należy odpowiedzieć sobie samemu. Czasem bardziej opłacalne może się okazać zagranie kontry na ten kupon (choć przy stawce podatku równej 12% może się okazać, że stracimy na tym jeszcze więcej). Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego czy dany mecz wejdzie, ale nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej, warto poczekać na zakończenie meczu. Istnieje duża szansa na to, że wygramy kupon i dostaniemy w swoje ręce całą kwotę wygranej. Cash-out opłaca się tylko w sytuacji, kiedy nie ma opcji na to, że dany zespół nie ma żadnych szans, bo np. ich gwiazda uległa kontuzji.

Kiedy warto stosować cash-out?
Cash-out poleca stosować się w przypadku wystąpienia nagłych zwrotów akcji, które znacznie zmieniają rozkład sił na boisku. Dobrym przykładem może być np. decyzja wycofania się w momencie, gdy trener drużyny zapowiada wyjście w rezerwowym składzie po to, by dać odpocząć głównym zawodnikom przed ważniejszym meczem.
Cash-out może być także dobrym pomysłem w momencie, gdy mamy przed sobą kupon akumulowany na wiele spotkań o bardzo wysokim kursie. Wyobraźmy sobie kupon z 15 meczami, z których weszło już 12. Mało kto spodziewa się aż takiego sukcesu, dlatego pojawiają się myśli, żeby zamknąć zakład i zgarnąć bardzo wysoką sumkę bez stresu. Stosowanie kontry na tego typu zakłady wiązałoby się z postawieniem wszystkich możliwości na trzy pozostałe mecze. Poniesione koszty mogłyby być większe niż zysk z całkowitej wygranej, dlatego w takim przypadku cash-out może być świetnym pomysłem.
Cash-out czy kontra – co wybrać?
Na co się zdecydować mając do wyboru cash-out i kontrę? Nie jest to proste zadanie i wymaga od nas pewnej dawki obliczeń i przede wszystkim szybkości, gdyż w trakcie naszego liczenia wszystko nagle może się zmienić.
Większość osób mówi, że dużo bardziej opłacalne jest skorzystanie z kontry. Zapominają oni jednak o tym, że muszą uwzględnić także wpływ podatku na to wszystko. 12% danina potrafi znacznie przebić marżę dla bukmachera za zamkniecie zakładu przy użyciu cash-out.
Główną zaletą kontry jest to, że to my mamy pełny wpływ na to co zrobimy. Nie jesteśmy sztywno uwiązani do konkretnej kwoty, tak jak ma to miejsce w przypadku cash-out. Jeśli widzimy, że któraś z drużyn ma większe szanse na wygraną, możemy skontrować tak, by uzyskać większy zysk w momencie, gdy naprawdę uda jej się zwyciężyć.
Minusem kontry jest natomiast to, że potrzebujemy nauczyć się bardzo szybko obliczać zysk i stratę w poszczególnych kombinacjach. Kontra jest także dużo bardziej pracochłonna niż skorzystanie z cash-outu. Zdarzają się sytuacje, w których możemy po prostu nie zdążyć jej zastosować i przegrać całą kasę.
Ze względu na różne poziomy zaawansowania obu systemów, cash-out polecany jest w szczególności początkującym graczom, gdyż jest dużo prostszy i wygodniejszy w użyciu niż stosowanie kontry. Ta druga może być jednak bardziej dochodowa, ale wymaga nieco doświadczenia.
Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z któregoś z rozwiązań, warto sprawdzić jakie marże zabiera bukmacher podczas korzystania z funkcji cash-out. Jeśli jest to wartość mniejsza niż podatek od gier to nie musimy przykładać aż tak wielkiej wagi do nauki kontry. Mimo wszystko warto także nabyć tą umiejętność, gdyż prawo zawsze może się zmienić, a podatki obniżyć (marzenia) i lepiej wtedy od razu wystartować z grubej rury niż uczyć się nowych umiejętności.