Zasady Gry BlackJack
Basic-Blackjack-Rules

Blackjack, czyli gra w popularne „oczko” czy „dwadzieścia jeden” znana jest nie tylko z internetowych czy naziemnych kasyn, ale również z naszych domów, gdzie gdy w czasach nudy zakładaliśmy się z kolegami o przysłowiowe „zapałki” i rozgrywaliśmy na domowym, zielonym stoliku kilka partii tej jakże popularnej gry.

blackjack

To co podoba się grającym w grze w „oczko” to prostota zasad. Wystarczy rozegranie kilku partii lub po prostu wysłuchanie zasad by zrozumieć na czym to polega. Oczywiście należy rozgraniczyć w tym momencie pewne terminy. Zrozumienie zasad, a nauczenie się zarabiania na blackjacku to zupełnie dwa odmienne terminy, no ale przecież nie od razu Rzym zbudowana.

Blackjack_game_example

Jeśli chcemy stać się postrachem kasyn czy to naziemnych, czy internetowych na pewno będziemy musieli rozegrać wiele partii zanim staniemy się naprawdę dobrym graczem. Co więcej – fakt, że wielu profesjonalnych graczy, którzy zarabiają na tym wielkie pieniądze stosuje matematyczne wyliczenia przeprowadzane przez specjalne, komputerowe oprogramowanie, pokazuje jak ważna w tym „sporcie”, a może i „zawodzie” jest matematyka. To właśnie dobre liczenie kart powoduje, że zwiększamy swoje szanse na zarobienie pieniędzy podczas pojedynku z krupierem.

Przejdźmy jednak do omówienia podstawowych zasad gry w blackjacka, chociaż pamiętajmy, że zagłębiając się w historyczny rys tej gry znajdziemy informacje, że zasady gry w „oczko” zmieniały się wielokrotnie. Na szczęście wiele lat temu zostały one ujednolicone i dzisiaj każdy już wie, że zasady gry w blackjack bez względu na to w jakim zakątku świata gramy, są ciągle te same.

Gra w blackjack opiera się na pojedynku pomiędzy krupierem, który jest przedstawicielem kasyna, a także graczem lub graczami. Jeśli przy stoliku zasiada kilku graczy, to nie toczą oni pojedynku między sobą, a między krupierem a swoją osobą. Tym samym jeśli przy stoliku zasiada 7 osób oraz krupier, to można powiedzieć, że toczy się tutaj równolegle 7 gier, a każda z nich może mieć innego zwycięzcę – gracza lub krupiera. To ile osób zasiada przy stoliku ma jednak znaczenie, ponieważ jak już wspomnieliśmy wielkie znaczenie ma liczenie kart, a im więcej jest graczy, tym więcej możliwości. Dlatego zupełnie inaczej wyglądać mogą nasze szansę gdy gramy tylko przeciwko krupierowi, a w momencie gdy przy stoliku siedzi kilka innych osób.

Zasady gry w blackjack są niezwykle proste. Celem jest uzbieranie liczby 21 punktów lub liczby najbliższej tej wartości, ale nie przekraczającej 21 punktów. Uzbieranie więcej niż 21 punktów, powoduje automatyczną porażkę gracza.

Każda karta ma swoją wartość – od 1 do 10 punktów. Wyjątkiem jest as, który w zależności od potrzeby może być liczony jako 1, ale także jako 10 punktów – zawsze z korzyścią dla zainteresowanej strony.

Pierwszym krokiem jest rozdanie po dwie karty (dla gracza i krupiera), z czego gracz odsłania obie, a krupier tylko jedną. Potem następuje ruch gracza, który albo prosi o dodanie kolejnej karty, albo mówi pas. Po dodaniu kolejnej karty sytuacja się powtarza – albo pasujemy, albo dobieramy następną kartę.

Problem polega na tym, że pierwszym ruchem jest ruch gracza, a krupier gra dopiero wtedy kiedy gracz powie stop (pas). Gracz nie ma zatem możliwości zobaczyć jakie karty będzie dobierał krupier, więc przykładowo w sytuacji kiedy ma już 17 punktów stoi przed dylematem – dobierać i liczyć na 21 punktów czy powiedzieć pas i liczyć na to, że krupier będzie miał punktów więcej niż 21.

13864154431489

Krupier zawsze gra „do oporu” czyli do uzyskania lepszego (wygrywającego) układu lub przeholowania (uzyskania więcej niż 21 punktów).

Wspomniane już w tym artykule tak zwane liczenie kart ma wpływ na nasze decyzje, chociaż jak już napisano, te liczenie może odbywać się za pomocą matematycznego systemu komputerowego. Rozchodzi się o to, że każda partia kart jest ograniczona swoją ilością. Jeśli zatem dobrze analizujemy jakie karty pojawiły się na stole lub ręce któregokolwiek graczy możemy wydedukować jakie prawdopodobieństwo dobrania dobrej karty istnieje dla następnego ruchu. To może stanowić bardzo dobrą podpowiedź odnośnie tego czy w następnym ruchu dobierać kolejną kartę czy powiedzieć pas.

About

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *