Historia Gry BlackJack
Blackjack-Options

BJHistGra, w którą zagrywamy się nie tylko w salonach wielkich, pięknych kasyn, które odwiedzamy w sposób tradycyjny (kasyna naziemne) lub nieco bardziej nowoczesny (kasyna internetowe), ale także znana nam z domowego sposobu na rozrywkę.

Blackjack, inaczej zwany grą w oczko lub dwadzieścia jeden w swoich zasadach jest niezwykle prosty, ale by stać się bardzo dobrym graczem potrzeba doświadczenia, ale także szczęścia, bez którego nie da się obejść sukces w tej grze.

Pojedynek w grze toczy się między krupierem (przedstawicielem kasyna), a graczem. Celem jest skompletowanie kart, które sięgną liczbie 21 (każda karta ma inną wartość). Wygrywa ten, kto do tej liczby zbliży się najbardziej.

Historia gry sięga XVII-wiecznej Francji, ale dokładny zarys historyczny początku tej gry nie jest nam znany. Jest to jedna z pierwszych, a zarazem najbardziej popularnych gier kasynowych jakie znamy po dziś dzień. Początkowo zasady gry w Blackjack były nieco inne. Celem było trafienie dokładnej liczby 21 punktów, a karty były rozdawane podczas jednej rundy. Gdy zwycięzcą gry okazywał się krupier, wszyscy grający byli zobowiązani do zapłaty potrójnej stawki, co pokazuje, że początkowa wersja Blackjacka była grą nieco ryzykowną.

Na rozwój, a właściwie stworzenie znanego nam dziś Blackjacka miała wpływ również gra „siedem i pół”, która popularna była szczególnie we Włoszech. Grano kilkoma kartami, a ich wartości wynosiły połowę posiadanej karty. Osoba, której udało się przekroczyć wcześniej ustaloną liczbę, stawała się zwycięzcą gry.

Różne warianty tych gier ewoluowały w czasie, a następnie trafiły do USA, gdzie stworzono najbardziej zbliżoną wersję dzisiejszego Blackjacka. Pożądanym układem był zestaw asa oraz waleta, dzięki czemu gracz uzyskiwał popularne „oczko”, czyli 21 punktów. Ta kombinacja (as + czarny walet (black jack)) przyczyniła się do stworzenia nazwy gry.

shutterstock_121087573

Choć historia i zasady Blackjacka jeszcze kilka razy zataczały koło w przestrzeni czasu, to w okolicach końca XIX wieku, ta gra trafiła do Europy, gdzie zaczynała zyskiwać na popularności. Od razu została uznana za grę hazardową, a kasyna oferowały bardzo atrakcyjne wygrane w tej grze, przez co popularność wśród bywalców kasyn rosła z dnia na dzień. Wspomniany już przez nas układ asa oraz czarnego waleta (black jack) dawała wygraną w wysokości dziesiękrotności wpłacanej do gry stawki, dlatego możemy sobie wyobrazić jak dochodowy mógł być Blackjack dla najlepszych graczy. Kasyna jednak szybko zorientowały się w tym, że wygrane są za wysokie, dlatego szybko zweryfikowana wysokość potencjalnych wygranych i zmniejszono je w kierunku, dzisiejszych wygranych.

Kasyna zaczęły jednak „przesadzać” w kierunku swoich zysków, a wygrane były po prostu za małe. Dlatego gracze zaczęli się odwracać od tej gry, bo choć wierzyli w wygraną, to jednak przegrane raz za razem pieniądze zniechęcały ich do dalszej gry. Gdy kasyna zorientowały się, że ich dochody z gry Blackjack są coraz mniejsze, uatrakcyjniły wygrane i zastosowały niemal dzisiejsze zasady wypłat. Wtedy też Blackjack zaliczył największy wzrost popularności, który utrzymuje się do dziś.

4-02-thorp

W połowie XX wieku, ta gra była na tyle popularna, że zaczęły ukazywać się „naukowe” opracowania najlepszych graczy, które przedstawiały nie tylko zasady samej gry, ale także podpowiadały w jaki sposób grać by uzyskiwać najlepsze wyniki finansowe. Jednym z takich opracowań było zatytułowane „Optymalna strategia Blackjacka”. Oczywiście na przestrzeni lat, te założenia były jeszcze wiele razy weryfikowane przez coraz to lepszych graczy, aż powstały znane nam dziś strategie gry w Blackjacka.

Dzisiejsze strategie gry w Blackjack opierają się przede wszystkim na matematycznych wyliczeniach, które oblicza za nas komputer. Oczywiście stosowanie tego rodzaju procederu w kasynach naziemnych jest raczej niemożliwe, a już na pewno niedozwolone, ale już nic nie stoi na przeszkodzie by stosować odpowiednie oprogramowanie gdy gramy w „oczko” przez Internet. To nie da nam gwarancji, że najbliższe rozdania na pewno przyniosą nam zysk, ale możemy być święcie przekonani, że nasze szanse na zarobienie pieniędzy będą znacznie wyższe.

About

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *